Biuro Obsługi Klienta- +48 785 107 507 - Pn-Pt 8:00-14:00 - DARMOWA DOSTAWA OD 499 PLN (dla przesyłek do 30 kg)

Klucze dynamometryczne - poradnik użytkownika

PORADNIK NARZĘDZIOWY – KLUCZE DYNAMOMETRYCZNE 

.

UŻYTKOWANIE

 

.

Należy pamiętać, aby przed pierwszym użyciu klucza dynamometrycznego wykonać od 5 do 10 tak zwanych cykli roboczych z użyciem maksymalnego momentu  dla danego klucza dynamometrycznego. Ten sam zabieg „rozruchowy“ należy powtarzać również w przypadku, gdy klucz dynamometryczny nie był używany przez dłuższy czas. Dlaczego? Wewnątrz klucza są mechanizmy pokryte środkiem smarnym, które, po dłuższej przerwie, muszą zostać rozprowadzone po mechanizmie wewnątrz klucza. Dzięki temu klucz dynamometryczny powinien wskazywać właściwą wartość pomiaru momentu.

 

Ustawienie momentu klucza dynamometrycznego na minimalny na cooltools.pl

.

Po zakończonej pracy należy ustawić minimalny moment danego klucza. Przeciwdziała to rozkalibrowaniu się klucza dynamometrycznego. Dobrze jest każdorazowo chować klucz do fabrycznego pojemnika, co chroni go przed przypadkowymi uszkodzeniami.  Spora część producentów kluczy dynamometrycznych sugeruje dodatkowo przechowywanie kluczy w bezpiecznych miejscach, nie narażonych nad uderzenia itp. oraz w odpowiedniej temperaturze. Idealna temperatura przechowywania to temperatura "pokojowa".

 

Klucz dynamometryczny SATA na cooltools.pl instrukcja użytkowania

.

Podczas pracy kluczem dynamometrycznym nie należy używać siły ciągłej, tzn. jeśli podczas pracy usłyszymy charakterystyczny "klik" oznacza to, że klucz dynamometryczny właśnie osiągnął zadany moment. W tym momencie należy natychmiast odjąć siłę.  Nie stosowanie się do tego zalecenia może doprowadzić do zepsucia mechanizmów wewnątrz klucza.

 

Zastosowanie klucza dynamometrycznego cooltools.pl SATA

.

W zależności od producenta kluczy dynamometrycznych zaleca się kalibrowanie kluczy co np. 10 000 cykli pracy. Istnieją również normy jakości, które wskazują, iż, niezależnie od ilość cykli lub nawet w przypadku braku pracy, należy raz w roku dokonać kalibracji klucza dynamometrycznego celem uzyskania dokładnych pomiarów.

 

Klucze dynamometryczne - instrukcja użytkownika na cooltools.pl

.

 

pixel